Διασυρμός της Μπαρτσελόνα από την Μπάγερν με 8-2

163

Έναν αδιανόητο διασυρμό που θα τον θυμάται για χρόνια υπέστη η Μπαρτσελόνα από την Μπαγερν στον αγώνα για την πρόκριση στους «4« του Champions League.

Οι Βαυαροί πέτυχαν μια ιστορική νίκη με 8-2(!!!) απέναντι σε μια ομάδα που μόνοι οι φανέλες της θύμιζαν Μπαρτσελόνα.

Ενδεικτική του τρόπου με τον οποίο η Μπάγερν ισοπέδωσε τη Μπαρτσελόνα είναι η αντίδραση που έβγαλαν οι παίχτες του Φλικ όταν ισοφαρίστηκαν με 1-1 στο 7ο λεπτό καθώς χρειάστηκαν μόλις 9 λεπτά για να πετύχουν άλλα τρία γκολ και να φτάσουν έτσι στο 4-1 του πρώτου ημιχρόνο.

Για τους ηττημένους, το τελικό αποτέλεσμα και το γεγονός ότι συνιστά την βαρύτερη ήττα στην ευρωπαϊκή ιστορία τους… μιλούν από μόνα τους, με τον Μέσι να είναι «εξαφανισμένος» και την άμυνα τους να… πελαγοδρομεί σε κάθε σχεδόν φάση της αναμέτρησης.

Κάπως έτσι, η Μπάγερν έφτασε τα 39 τέρματα σε μια σεζόν στην διοργάνωση, τα περισσότερα που έχει βάλει, παρέμεινε η μοναδική ομάδα με την υπάρχουσα μορφή του Champions League που μετράει μόνο νίκες στην χρονιά και έδειξε πως είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου, πετυχαίνοντας το πολυπόθητο για αυτήν tremble!