Κύπελλο: Η Λαμία απέκλεισε τον Παναθηναϊκό στα πέναλτι, στους «8» και ο Εργοτέλης (Videos)

139
Η Λαμία απέκλεισε τον Παναθηναϊκό στα πέναλτι

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου πανηγύρισε μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο η Λαμία, η οποία επικράτησε με 4-2 του Παναθηναϊκού στα πέναλτι.

Ο Εμμανουηλίδης στο 83' είχε πετύχει το μοναδικό τέρμα της συνάντησης και με το 1-0 έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον επιπρόσθετο χρόνο δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Η Λαμία ήταν αλάνθαστη και πανηγύρισε την πρόκριση, επιβεβαιώνοντας ταυτόχρονα ότι είναι ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού.

Στους «8» και ο Εργοτέλης

Νωρίτερα, μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, μετά από ένα ματς θρίλερ με τον ΟΦΗ, πήρε ο Εργοτέλης.

Η ομάδα της Football League με σύμμαχο την τύχη απέκλεισε τον ΟΦΗ στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3, την ώρα που ο αγώνας ρεβάνς της φάσης των «16» στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση τελείωσε ισόπαλος με σκορ 1-1 (με το ίδιο σκορ είχε τελειώσει και η πρώτη αναμέτρηση στο Παγκρήτιο).

Ο ΟΦΗ από το πρώτο μέρος αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουτσιανικούλη, παρόλα αυτά θα μπορούσε να «καθαρίσει» την πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 23΄ με τον Μπουτσάκη, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Νέιρα στο 44΄.

Στο δεύτερο μέρος ο Νέιρα και στη συνέχεια ο Ποτουρίδης δεν κατάφεραν να σκοράρουν από το σημείο του πέναλτι.