Κύπελλο: Νίκες για ΟΦΗ, ΑΕΛ, Λεβαδειακό - Ισοπαλία στη Λαμία (αποτελέσματα)

143

Την πρώτη του νίκη στην φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΟΦΗ. Η κρητική ομάδα κέρδισε 3-0 τη Νίκη Βόλου στο «Γεντί Κουλέ» στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν ο Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος επέστρεψε στα γκολ και, μάλιστα, με χατ τρικ (3΄, 30΄, 86΄) μετά από 18 μήνες!

Ο Λεβαδειακός και η ΑΕΛ πέτυχαν τις πρώτες νίκες τους στο Κύπελλο.

Ο Λεβαδειακός συνέτριψε 4-0 τον Άρη Αβάτου στη Λιβαδειά, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου.

Η ομάδα της Λιβαδειάς έφτασε στην άνετη επικράτηση χάρις στα γκολ των Στανόγεβιτς (27΄), Ιωαννίδη (77΄) Λιάγκα (83΄) και Μητρόπουλου (88΄).

Ο Στανόγεβιτς είχε και δοκάρι στο 16΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Χωρίς βαθμό παραμένει στη διοργάνωση ο Άρης Αβάτου.

Η ΑΕΛ επικράτησε 4-1 του Ηροδότου στη Λάρισα. Τα γκολ των Θεσσαλών πέτυχαν οι Νούνιτς (22΄, 68΄), Μπαργκάν (56΄, 62΄).

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το «γκολ της τιμής» στο 79' με τον Μασάδο, ο οποίος ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Μετά από δύο σερί νίκες στη Super League η Λαμία παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 στον Βόλο, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα της Φθιώτιδας παρέμεινε χωρίς νίκη στη διοργάνωση, σε αντίθεση με αυτή της Μαγνησίας που έφτασε στους 4 βαθμούς και αύξησε τις πιθανότητές της για να βρεθεί στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καραμάνο στο 14΄, αλλά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο οι Βολιώτες έφεραν το ματς στα ίσια με την κεφαλιά του Ρούσσου στο 44΄.

Τα αποτελέσματα

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας:

1ος όμιλος

Ηρακλής - Ατρόμητος                    31/10

ΠΑΣ Γιάννινα - Θύελλα Καμαρίου         1/11

2ος όμιλος

Λαμία - Βόλος                          1-1

Απόλλων Λάρισας - ΑΕΚ                  31/10

3ος όμιλος

ΑΟΧ Κισσαμικός - Παναιτωλικός          31/10

Παναθηναϊκός - ΟΦ Ιεράπετρας           Εκκρεμεί ορισμός

4ος όμιλος

Εργοτέλης - ΠΑΟΚ                       14/11

Άρης - Αήττητος Σπάτων                 31/10

5ος όμιλος

Λεβαδειακός - Άρης Αβάτου              4-0

Παναχαϊκή - Ολυμπιακός                 1/11 

6ος όμιλος

Τρίκαλα - Αστέρας Τρίπολης             31/10 

Απόλλων Σμύρνης - Απόλλων Παραλιμνίου  1/11

7ος όμιλος

ΟΦΗ - Νίκη Βόλου                       3-0

Κέρκυρα - Ξάνθη                        1/11

8ος όμιλος

ΑΕΛ - Ηρόδοτος                         4-1

Απόλλων Πόντου - Πανιώνιος             31/10