Κύπελλο: Πρόκριση στους «16» για Παναιτωλικό και Τρίκαλα

92
Πρόκριση στους «16» για Παναιτωλικό και Τρίκαλα

Ο Παναιτωλικός και τα Τρίκαλα έγιναν οι δύο πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου.

Ο Παναιτωλικός συνέτριψε 5-1 τον Ιαλυσό στο Αγρίνιο στον επαναληπτικό αγώνα για τους «32» της διοργάνωσης και σε συνδυασμό με τη νίκη με 4-0 στη Ρόδο στην πρώτη αναμέτρηση πήρε την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 59ο λεπτό ο Μπαΐροβιτς. Ο Μιμίτο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Αγρινίου ένα λεπτό αργότερα, ενώ ο Γκελάι με αυτογκόλ στο 64΄ και ο Μπαΐροβιτς με πέναλτι στο 73΄ έφεραν το σκορ στο 4-0.

Ο Πεταυράκης μείωσε στο 77ο λεπτό σε αντεπίθεση, αλλά στο 82΄ ο Γιοβάνοβιτς πέτυχε ακόμη ένα γκολ για τον Παναιτωλικό διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Νωρίτερα, τα Τρίκαλα «σφράγισαν» τη πρόκριση με δεύτερη νίκη επί του Εργοτέλη. Η θεσσαλική ομάδα νίκησε 1-0 τον κρητικό σύλλογο στο Παγκρήτιο Στάδιο στο Ηράκλειο της Κρήτης και σε συνδυασμό με τη τη νίκη με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι στα Τρίκαλα πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 7' ο Άγγελος Βέρτζος.