Κύπελλο: Πρώτοι στους ομίλους τους οι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός (όλα τα αποτελέσματα)

156

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη Αβάτου με 2-1 στην Ξάνθη στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου και έτσι οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο.

Ο Ολυμπιακός έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ με γκολ του Βρουσάι στο ενδέκατο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ανδρούτσος πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του Πειραιά στο 40′.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Σαρηγιαννίδη.

Πρωτιά με νίκη στα Χανιά για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός των 13 στους 14 Ελλήνων παικτών έπαιξε κατά διαστήματα όμορφο ποδόσφαιρο, επικράτησε με 2-1 του Κισσαμικού στα Περιβόλια στα Χανιά και πήρε την πρωτιά του ομίλου.

Πρώτο γκολ για τον Βέργο, που έχασε και πέναλτι, σκόραρε και ο Εμμανουηλίδης ανοίγοντας το σκορ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε πολύ νωρίς, μόλις στο 7′ με τον Εμανουηλίδη να εκμεταλλεύεται το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα και σε τετ α τετ να ανοίγει το σκορ.

Ο Κισσαμικός αντέδρασε στο δεύτερο μέρος. Αρχικά σημείωσε γκολ το οποίο ακυρώθηκε για χέρι, αλλά τρία λεπτά αργότερα, στο 54′ ο Ρίσκι με πλασέ από τη μικρή περιοχή και αφού η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε.

Οι "πράσινοι" έχασαν πέναλτι με τον Βέργο, αλλά ξεκίνησαν ξανά να πιέζουν και τελικά ο Βέργος πήρε το αίμα του πίσω λίγο αργότερα.

Συγκεκριμένα στο 75′, έπειτα από σουτ του Καμπετσή, ο Δασκαλάκης έδιωξε και ο Βέργος πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία έκανε το 2-1, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε και χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη και την πρωτιά.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Στις αναμετρήσεις για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Ηρακλής – ΠΑΣ Γιάννινα       2-0 

Θύελλα Καμαρίου – Ατρόμητος 19/12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                    Αγ. Ν  Ι  Η  ΓΚΟΛ   Β.

ΠΑΣ Γιάννινα        3   2  0  1   7-3   6

Ηρακλής             3   2  0  1   6-6   6

Ατρόμητος           2   1  0  1   7-3   3

Θύελλα Κραμαρίου    2   0  0  2   0-8   0

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Λάρισας – Λαμία 20/12

Βόλος – ΑΕΚ             20/12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                    Αγ. Ν  Ι  Η  ΓΚΟΛ   Β.

ΑΕΚ                 2   2  0  0   6-1   6

Βόλος               2   1  1  0   6-2   4

Λαμία               2   0  1  1   2-3   1

Απόλλων Λάρισας     2   0  0  2   1-9   0

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ο.Φ. Ιεράπετρας – Παναιτωλικός  0-0

ΑΟΧ/Κισσαμικός – Παναθηναϊκός   1-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                    Αγ. Ν  Ι  Η  ΓΚΟΛ   Β.

Παναθηναϊκός        3   2  1  0   5-3   7

Κισσαμικός          3   1  1  1   3-2   4

Παναιτωλικός        3   0  2  1   0-1   2

ΟΦ Ιεράπετρας       3   0  2  1   2-4   2

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Εργοτέλης – Άρης        20/12

Αήττητος Σπάτων – ΠΑΟΚ  20/12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                    Αγ. Ν  Ι  Η  ΓΚΟΛ   Β.

Άρης                2   1  1  0   3-2   4

ΠΑΟΚ                2   1  1  0   3-2   4

Αήττητος Σπάτων     2   0  1  1   2-3   1

Εργοτέλης           2   0  1  1   2-3   1

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Άρης Αβάτου – Ολυμπιακός  1-2

Παναχαϊκή – Λεβαδειακός  20/12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                    Αγ. Ν  Ι  Η  ΓΚΟΛ   Β.

Ολυμπιακός          3   3  0  0   5-1   9

Λεβαδειακός         2   1  0  1   4-1   3

Παναχαϊκή           2   1  0  1   1-2   3

Άρης Αβάτου         3   0  0  3   1-7   0

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Παραλιμνίου – Αστέρας Τρίπολης  0-4

Τρίκαλα – Απόλλων Σμύρνης              20/12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                    Αγ. Ν  Ι  Η  ΓΚΟΛ   Β.

Αστέρας Τρίπολης    3   3  0  0   7-1   9

Απόλλων Σμύρνης     2   1  0  1   6-2   3

Τρίκαλα             2   0  1  1   1-2   1

Απόλλων Παραλιμνίου 3   0  1  2   1-10  1

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Κέρκυρα – ΟΦΗ        0-3

Νίκη Βόλου – Ξάνθη   1-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                    Αγ. Ν  Ι  Η  ΓΚΟΛ   Β.

ΟΦΗ                 3   2  1  0   6-0   7

Ξάνθη               3   1  1  1   1-1   4

Κέρκυρα             3   1  0  2   1-4   3

Νίκη Βόλου          3   1  0  2   1-4   3

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Ηρόδοτος – Πανιώνιος    1-2

Απόλλων Πόντου – ΑΕΛ   19/12

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                    Αγ. Ν  Ι  Η  ΓΚΟΛ   Β.

Πανιώνιος           3   3  0  0   8-1   9

ΑΕΛ                 2   1  0  1   4-3   3

Απόλλων Πόντου      2   1  0  1   1-4   3

Ηρόδοτος            3   0  0  3   2-7   0