Κύπελλο: Στους «16» Παναθηναϊκός, Βόλος και Λαμία

377

Στους «16» του Κυπέλλου προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός με δύο νίκες επί της Παναχαϊκής.

Το «τριφύλλι» νίκησε 2-0 την ομάδα της Πάτρας στο Ολυμπιακό Στάδιο, στον  επαναληπτικό του 3-1 στην αχαϊκή πρωτεύουσα.

Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με τον Κολοβό, ο οποίος στο 52΄ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Αποστολάκη.

Στο 71΄ ο Καμπετσής έκανε το 2-0 έπειτα από ασίστ του Κολοβού.

Ο Βόλος χρειάστηκε να φτάσει στη διαδικασία των πέναλτι (4-2) για να πάρει την πρόκριση, αφού ο Πανσερραϊκός ήταν ιδιαίτερα αξιόμαχος.

Ο πρώτος αγώνας στις Σέρρες είχε λήξει ισόπαλος 1-1 και το ίδιο σκορ επαναλήφθηκε στο δεύτερο παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό Στάδιο σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 37΄ με κεφαλιά του Μάντζη από κόρνερ του Μουνίθ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 90΄ με πέναλτι του Κόντσι.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και κατά συνέπεια τη λύση έδωσε η διαδικασία από τα 11 βήματα.

Ο τερματοφύλακας του Βόλου, Γκαραβέλης, απέκρουσε τα σουτ των Κόντσι και Πολύζου δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του, αφού οι συμπαίκτες του είχαν ευστοχήσει σε όλες τις εκτελέσεις.

Η Λαμία είχε ουσιαστικά κατακτήσει την πρόκριση για τη φάση των «16» στο Κύπελλο από τον πρώτο αγώνα με τον Αιολικό, όταν είχε επιβληθεί του αντιπάλου της με 3-0 στη Λέσβο.

Η ομάδα της Φθιώτιδας επανέλαβε σήμερα στην έδρα της το σκορ του πρώτου ματς και προκρίθηκε με άνεση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο 13΄ ο Βλαχομήτρος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, στο 16΄ ο Βασιλόγιαννης με σουτ έκανε το 2-0 και στο 69΄ ο Βασιλόγιαννης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.