Σαββάτο
18 Μαΐου 2024

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-2: Έσωσε την ΑΕΚ ο Γκαρσία στο 96’ (video)

O Παναθηναϊκός γύρισε τούμπα το παιχνίδι με τους Γεντβάι (31′) και Αράο (66′), αλλά ο Λιβάι Γκαρσία με πέναλτι στο 90+6’ ισοφάρισε σε 2-2 και γλίτωσε την ΑΕΚ από την ήττα

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο ντέρμπι της «OPAP Arena» για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Super League, διατηρώντας την μνεταξύ τους διαφορά στο -2, με την πρώτη να παραμένει στην τρίτη θέση και τον δεύτερο να διατηρείται στην κορυφή μαζί με τοιν ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με γκολ του Γκαρσία στο 24’, για να έρθει η απάντηση του «τριφυλλιού» εις διπλούν από τους στόπερ Γεντβάι και Αράο, με κεφαλιές στο 31’ και στο 66’. Τελικά, ξανά ο Γκαρσία… λύτρωσε την ομάδα του, ισοφαρίζοντας με πέναλτι στο έκτο λεπτό του επιπλέον χρόνου.

Μέτρια η ΑΕΚ με εξαίρεση το καλό της ξεκίνημα στην επανάληψη, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε μια καλύτερη συνολικά εμφάνιση στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να το γυρίσει μέχρι τις καθυστερήσεις.

«Παραφωνία» του χορταστικού σημερινού ματς ο διαιτητής Αλ Χακίμ, που δεν έδωσε το πέναλτι του Πινέδα στον Βέρμπιτς, στο 56ο λεπτό, με το σκορ το 1-1.

Η ομάδα του Αλμέιδα παίζει με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, ενώ οι «πράσινοι» υποδέχονται τον Αστέρα Τρίπολης, την επόμενη Κυριακή (21/01). Τέσσερις ημέρες νωρίτερα, αμφότερες οι ομάδες έχουν τις ρεβάνς στο Κύπελλο, με Άρη και Ολυμπιακό αντίστοιχα.

Λίγες ώρες απομένουν για τη μεγάλη κλήρωση του Eurojackpot, καθώς στις 21:00 το δημοφιλές ευρωπαϊκό παιχνίδι μοιράζει 63 εκατ. ευρώ στους νικητές της πρώτης κατηγορίας. Η κατάθεση ...

Τζακ ποτ στο Τζόκερ – Οι τυχεροί αριθμοί

Τζακ ποτ σημειώθηκε στην πρώτη κατηγορία (5+1) του Τζόκερ στην κλήρωση 2754 της Πέμπτης. Στη δεύτερη κατηγορία (5) αναδείχθηκε 1 τυχερός που κερδίζει 100.000 ευρώ. Δείτε του...