O Σαντιό Μανέ αποφεύγει τον τερματοφύλακα Ρούλι και τον Φόιτ και στο 74΄λεπτό υπογράφει την ανατροπή 3 – 2 για τη Λίβερπουλ, η ώρα της ανακούφισης για τους συμπαίκτες του, τον Γιούργκεν Κλοπ και τους φίλους της αγγλικής ομάδας, φιναλίστ πλέον στον τελικό του τσάμπιονς λιγκ στις 28 Μαϊου στο Παρίσι.

Η Βιγιαρεάλ άγχωσε τη Λίβερπουλ για μία ώρα και όλα άρχισαν από το τριτο λεπτό και το γκολ του Μπουλαγέ Ντιά 1 – 0 .

Η ισπανική ομάδα εκμεταλλεύτηκε το απόλυτο «μπλακ άουτ» των φιλοξενούμενων και στο 37΄ο Λο Σέλσο πέρασε τη μπάλα απο τον Αλισον , οι γηπεδούχοι ζήτησαν πεναλτι αλλά ο Ολλανδός διαιτητής Μάκελι έδειξε κόρνερ όταν όμως στο 41 ο Κοκλέν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 0 η Βιγιαρεάλ πίστεψε στο όνειρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιβερπουλ αφυπνίστηκε Το σουτ του Αλεξαντερ Αρνολντ στο δοκαρι ήταν η προειδοποίηση καθώς στο 62΄ο Φαμπινιο με τη βοήθεια του γκολκήπερ Ρούλι μείωσε σε 2-1 και στο 67΄ο Κολομβιαινός Ντίαζ, αλλαγή του Κλοπ ισοφάρισε σε 2-2 .Ο συσχετισμοί είχαν αλλάξει, ακολούθησε το 3-2 απο τον Μανέ και ο Τσιμίκας , ετοιμάζεται να γίνει ο δεύτερος Έλληνας μετά τον Ακη Ζήκο που θα αποκτήσει εμπειρία τελικού Champions League.