Κυριακή
28 Απριλίου 2024

Euroleague: Αυτά είναι τα τέσσερα ζευγάρια των πλέι οφ (vid)

Η Μακάμπι επικράτησε της Φενέρ και κατέλαβε την 5η θέση στην κανονική περίοδο, διαμορφώνοντας έτσι την τελική εικόνα των ζευγαριών που θα διεκδικήσουν στα πλέι οφ την πρόκριση στο Final 4 της Ευρωλίγκας

Αθλητισμός
Tags: Euroleague

Οι παίκτες της Μακάμπι έκλεισαν τ’ αυτιά τους στη… συνωμοσιολογία των τελευταίων ημερών κι έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν απέναντι στη Φενερμπαχτσέ. Έπαιξαν για να κερδίσουν και κέρδισαν με 85 – 76 το τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, τερματίζοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας και αφήνοντας 6η την Εφές.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οριστικοποιήθηκαν τα τέσσερα ζευγάρια των πλέι οφ, που θα αρχίσουν τη Μεγάλη Εβδομάδα με τους αγώνες Μιλάνο-Εφές και Μπαρτσελόνα-Μπάγερν τη Μεγάλη Τρίτη και Ολυμπιακός-Μονακό και Ρεάλ-Μακάμπι τη Μεγάλη Τετάρτη. Οι σειρές θα κριθούν στις τρεις νίκες.

Στον Παναθηναϊκό μόνον η ανακοίνωση μένει για να οριστικοποιηθεί η πρόσληψη του νέου προπονητή, Γιώργου Βόβορα. Στο πλευρό του ως άμεσο συνεργάτη αναμένεται να έχει τον Χρήστο Σερέλη, που αφήνει το Λαύριο μετά από 19 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει σήμερα στην Πάτρα τον Προμηθέα σε εξ αναβολής αγώνα της Basket League, θέλοντας να διαφυλάξει το προβάδισμα που απέκτησε έναντι του Παναθηναϊκού μετά τη νίκη στο πρόσφατο ντέρμπι.

Ακολουθήστε το Lykavitos.gr στο Google News
και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ακόμα ένα μετάλλιο πρόσθεσε στην πλούσια και μεγάλη καριέρα του ο Λευτέρης Πετρούνιας. Ο 33χρονος αθλητής κατέκτησε στο Ρίμινι της Ιταλίας το έβδομο χρυσό μετάλλιο του σε Ευρωπαϊκό...

Το πρωτάθλημα περνάει από την… Τούμπα

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ παίζουν απόψε (19:30) το πρωτάθλημα στην Τούμπα με τον μεν δικέφαλο του Βορρά να θέλει να μείνει ζωντανός και τους κιτρινόμαυρους να θέλουν να στεφθούν ξανά πρωταθλητέ...