Τετάρτη
24 Απριλίου 2024

Γκολ και θέαμα από τα γήπεδα ποδοσφαίρου του κόσμου (video)

Ημέρα Κυπέλλων η χθεσινή στα ευρωπαϊκά γήπεδα. Στουτγκάρδη και Ουνιόν Βερολίνου πέρασαν στα προημιτελικά του θεσμού στη Γερμανία. Η Ίντερ απέκλεισε την Αταλάντα στους 8 της Ιταλίας, ενώ η Νιούκασλ είναι η πρώτη φιναλίστ του Καραμπάο Καπ στην Αγγλία

Στο Σεντ Τζέιμς Παρκ η Νιούκαστλ πήρε προβάδισμα απέναντι στην Σαουθάμπτον μόλις στο 5ο λεπτό με τον Λόνγκσταφ. Ο Άγγλος μέσος πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 21΄ και οι γηπεδούχοι σε συνδυασμό με το υπέρ τους 1-0 στο πρώτο παιχνίδι απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Λιγκ Καπ. Το τέρμα του Άνταμς στο 29΄ δεν άλλαξε κάτι και η Νιούκαστλ θα διεκδικήσει το τρόπαιο, απέναντι στο νικητή του ζευγαριού Γιουνάιτεντ – Νότιγχαμ Φόρεστ.

Το γκολ του Νταρμιάν ήταν αρκετό για τη Ίντερ για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Αταλάντα και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας.

Στην Γερμανία, ο Ντίνος Μαυροπάνος πέτυχε ένα απίθανο αυτογκόλ στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης κυπέλλου με την Πάντερνμπορν, όμως δεν στοίχισε στην Στουτγκάρδη. Ο Ντίας ισοφάρισε στο 86΄ ενώ στις καθυστερήσεις ο Γκιρασί χάρισε στην ομάδα του το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Την πρόκριση στους «8» πανηγύρισε και η Ουνιόν. Οι Βερολινέζοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την Βόλφσμπουργκ με το γκολ του Βάλντσμιντ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Ο Κνόχε στο 12΄ έγραψε το 1-1 και ο Μπέρενς στο 79΄ ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Λίγες ώρες απομένουν για τη μεγάλη κλήρωση του Eurojackpot, καθώς στις 21:15 το δημοφιλές ευρωπαϊκό παιχνίδι μοιράζει 120 εκατ. ευρώ στους νικητές της πρώτης κατηγορίας. Το έπαθλο ...