Πέμπτη
25 Απριλίου 2024

Η ΑΕΚ κατέκτησε το Κύπελλο – Κέρδισε 2-0 τον ΠΑΟΚ στον τελικό

Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2023 αναδείχτηκε η ΑΕΚ, η οποία κέρδισε 2-0 στον τελικό τον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στον Βόλο.

Αυτό είναι το 16ο Κύπελλο για την Ένωση, ενώ για τρίτη φορά στην ιστορία της πέτυχε το νταμπλ, καθώς έχει κατακτήσει και το πρωτάθλημα του 2023.

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να νικήσουν, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν από το 6ο λεπτό με δέκα παίχτες, λόγω αποβολής του Λάζαρου Ρότα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το σκορ άνοιξε για την Ένωση στο 26΄ ο Χάρολντ Μουκουντί. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο στόπερ της ΑΕΚ προσπάθησε αρχικά με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, η μπάλα κόντραρε και στη συνεχεία με σουτ νίκησε τον Κοτάρσκι για το 1-0.

Το 2-0 για την ΑΕΚ πέτυχε ο Πάολο Φερνάντες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Ο «δικέφαλος του βορρά» απέτυχε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, έχασε πολλές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δοκάρι με τον Ζόαν Σάστρε στο 43΄.

Ωστόσο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν απέφυγε την ήττα που συνεπάγεται τη συμμετοχή της στα προκριματικά του Conference League.