Σαββάτο
04 Μαΐου 2024

Nations League: Γκολ και θέαμα από τις αναμετρήσεις της διοργάνωσης (video)

Στην 1η κατηγορία του Nations League το Βέλγιο συνέτριψε την Πολωνία με 6-1, ενώ η Ολλανδία επικράτησε στις καθυστερήσεις με 2-1 της Ουαλίας, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου.

Tags: γκολ

Οι Ολλανδοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Κάρντιφ είδαν την εθνική τους ομάδα να παίρνει προβάδισμα στο 50ο λεπτό με τον Κοπμάινερς.

Η Ουαλία ισοφάρισε στο 2o λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νόρινγκτον Ντέιβις, όμως η Ολλανδία δυο λεπτά αργότερα βρήκε το γκολ της νίκης με τον Βέγκχορστ.

Στις Βρυξέλλες ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έβαλε μπροστά στο σκορ την Πολωνία, ωστόσο το Βέλγιο στη συνέχεια ήταν καταιγιστικό. Ισοφάρισε με τον Βίτσελ, έφτασε στην ανατροπή με τον Ντε Μπρόινε, δεν σταμάτησε όμως να σκοράρει.

Ο Τροσάρ βρήκε δίχτυα δυο φορές, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Ντεντόνκερ πέτυχε το 5ο γκολ των Βέλγων, που σταμάτησαν τελικά στα έξι, με τον Οπεντά να γράφει τον επίλογο.

Στην δεύτερη κατηγορία του Nations League, η Ουκρανία έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Ιρλανδίας χάρη σε γκολ του Τσιγκάνκοφ.

Στη Γλασκώβη, η Σκωτία προηγήθηκε της Αρμενίας στο 28΄ με τον Ράλστον, ενώ ο ΜακΚένα στο 40΄ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.