Πέμπτη
02 Μαΐου 2024

Νίκες για Τσιτσιπά & Σάκκαρη (video)

Τσιτσιπάς και Σάκκαρη ήταν σαρωτικοί στους προημιτελικούς των τουρνουά που αγωνίζονται

Ο Στέφανος προκρίθηκε στους 4 του Ρότερνταμ με νίκη 2-0 επί του Ντε Μινόρ, ενώ και η Μαρία δεν έχασε σετ κόντρα στη Μέρτενς, και συνεχίζει στα ημιτελικά της Αγίας Πετρούπολης.

Η Μαρία Σάκκαρη παίρνει τον άσσο και το ματς τελειώνει. Με άκρως μαχητική εμφάνιση, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε με 2 – 0 σετ της Ελίζ Μέρτενς και πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκρισή της στα ημιτελικά του τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης.

Κλειδί του ματς ήταν το πρώτο σετ του αγώνα το οποίο οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Σάκκαρη επέδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και το πήρε με 7 – 6.

Στη συνέχεια, είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, κατέκτησε το 2ο εύκολα με 6 – 2 και έκλεισε θέση για τις καλύτερες «4» της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Ρουμάνα Πέγκου, νούμερο 56 της παγκόσμιας κατάταξης.

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του τουρνουά στο Ρότερνταμ για 2η συνεχόμενη χρονιά πανηγύρισε και ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έπαιξε ωραίο τένις και μετά από 91 λεπτά επιβλήθηκε του Αυστραλού Αλεξ Ντε Μινόρ με 2 – 0 σετ, 6 – 4 και 6 – 4.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά στο δρόμο προς το τελικό, ο Τσέχος Λεχέτσκα, νούμερο του 137 κόσμου.