Σαββάτο
18 Μαΐου 2024

Ο Μίλτος Τεντόγλου παγκόσμιος πρωταθλητής - Κέρδισε τη μάχη της Βουδαπέστης με άλμα στα 8,52 μέτρα

Βάλσαμο για τους Έλληνες που ταλαιπωρούνται από τις πυρκαγίες η επιτυχία Τεντόγλου. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με άλμα 8,52 μ. στην τελευταία προσπάθεια στον τελικό του μήκους

Το μοναδικό μετάλλιο που έλειπε από την συλλογή του κατέκτησε Μίλτος Τεντόγλου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Στίβου, που φιλοξενείται στη Βουδαπέστη, καθώς με άλμα 8,52 αναδείχθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής στην τελευταία του προσπάθεια. Στην 1η του προσπάθεια ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο έκανε άλμα στα 8,50 μέτρα. Η δεύτερη προσπάθειά του ήταν άκυρη. Στη συνέχεια, στην τρίτη του προσπάθεια, πήδηξε στα 8,39. Άκυρη ήταν η τέταρτη προσπάθειά του. Στην 5η του προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε άλμα στα 8,30μ. Ωστόσο, στην 6η του προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου ξεκίνησε αποφασισμένος, έκανε άλμα στα 8,52 μέτρα, μια προσπάθεια που τον έφερε στην κορυφή του κόσμου!

Ο Φατίχ Τερίμ αποχώρησε και ο Χρήστος Κόντης ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του Παναθηναϊκού και επίσημα για τα δύο εναπομείναντα ματς, με το τριφύλλι να ανακοινώνει την πρόσληψη του. ...