Δευτέρα
06 Μαΐου 2024

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1 (παρ., 0-0 κ.δ): Τελικό ο Δικέφαλος (vid)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 105’ με τον Ελ Αραμπί, αλλά το έκανε… ροντέο και έχασε την πρόκριση, με τον ΠΑΟΚ στο 108’ να ισοφαρίζει με τον Τσόλακ και να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου

Παράταση, «θρίλερ» και πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ. Σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκειά του και προηγήθηκε στο 105’ με το πέναλτι του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 108’ με τον Αντόνιο Τσόλακ σε 1-1 και να πάρει τον πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Το εκτός έδρας γκολ έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ, καθώς το πρώτο ματς στην Τούμπα είχε λήξει 0-0. Ένα ματς που ο Ολυμπιακός πίεσε, έχασε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να το είχε πάρει στην κανονική διάρκεια, εάν ήταν πιο αποτελεσματικός. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το πέναλτι α λα Πανένκα του Ελ Αραμπί, αλλά στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε… ροντέο και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Τσόλακ.

Ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, που απέκλεισε τη Λαμία.

Ο Ολυμπιακός από τις 22:00 της 9ης Μαΐου μέχρι την ίδια ώρα της 19ης του μηνός θα αντιμετωπίσει Αστον Βίλα, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Παναθηναϊκό - Κατά μέσο όρο θα παίζει ένα ματς-φωτιά κάθε 2,5...