Παράταση, «θρίλερ» και πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ. Σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκειά του και προηγήθηκε στο 105’ με το πέναλτι του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 108’ με τον Αντόνιο Τσόλακ σε 1-1 και να πάρει τον πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Το εκτός έδρας γκολ έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ, καθώς το πρώτο ματς στην Τούμπα είχε λήξει 0-0. Ένα ματς που ο Ολυμπιακός πίεσε, έχασε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να το είχε πάρει στην κανονική διάρκεια, εάν ήταν πιο αποτελεσματικός. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το πέναλτι α λα Πανένκα του Ελ Αραμπί, αλλά στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε… ροντέο και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Τσόλακ.

Ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, που απέκλεισε τη Λαμία.