Δευτέρα
20 Μαΐου 2024

Ολυμπιακός - Παρτίζαν 98-94 στην παράταση: Επιβίωσε στο θρίλερ (video)

Σ' ένα απίθανο ματς με φοβερές ανατροπές ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη Euroleague - Οι ερυθρόλευκοι είδαν το ματς να οδηγείται στην παράταση με τρίποντο του Νάναλι σε νεκρό χρόνο, αλλά Λαρεντζάκης και Μιλουτίνοφ τους οδήγησαν στη νίκη

Στον Ολυμπιακό αρέσουν τα δύσκολα, δεν εξηγείται αλλιώς. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν στην παράταση της Παρτιζάν με 98-94 (κ.α 85-85) σε μία αναμέτρηση που «πήγε κι ήρθε».

Το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο των παικτών του Μπαρτζώκα έδωσε τη θέση του σε μία καταστροφική τρίτη περίοδο κατά την οποία οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +14 (53-67). Και εκεί τα πάντα άλλαξαν με μία ανατροπή βγαλμένη από παλιότερες εποχές.

Μία κακή απόφαση (δεν έκανε φάουλ με τρεις πόντους προβάδισμα) στο τέλος της κανονικής διάρκειας πήγε να του στερήσει την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα, αλλά έστω και στην παράταση με καταπληκτική άμυνα και ψυχραιμία ολοκλήρωσαν την ανατροπή.