Παρασκευή
03 Μαΐου 2024

Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Στην τελική φάση προκρίθηκαν Πορτογαλία και Πολωνία (video)

Η Πορτογαλία νίκησε 2-0 τη Βόρεια Μακεδονία και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου. Στο Μουντιάλ του Κατάρ θα βρίσκεται και η Πολωνία που απέκλεισε την Σουηδία με τη συμβολή του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ, Κριχόβιακ

Με θερμή αγκαλιά στον Φερνάντο Σάντος υποδέχτηκαν οι Πορτογάλοι την πρόκριση στο μουντιάλ. Ο Ρονάλντο ενώπιος με το 10ο σπουδαίο τουρνουά στην καριέρα του έδωσε την πάσα στον Μπρούνο Φερνάντες για το 1-0 στο 32΄.

Στο 65΄μπήκε οριστικό τέλος στην επιτυχημένη διαδρομή της Βόρειας Μακεδονίας στα προκριματικά με το τελικό 2 – 0 στο Οπόρτο και σκόρερ πάλι τον μέσο της Γιουναϊτεντ.

Παρούσα στο παγκόσμιο κύπελλο θα είναι και η Πολωνία. Στο ματς με τη Σουηδία στο Χορζόφ ο Κριχόβιακ κέρδισε πεναλτι με την εισοδό του στον αγώνα και ο Λεβαντόφκσι ευστόχησε στο 49ο λεπτό. Το τελικό 2-0 για τη γηπεδούχο έγινε με το γκολ του Ζιελίνσκι στο 72′ λεπτό.

Στη Λατινική Αμερική, η Αργεντινή προηγήθηκε 1- 0 του Εκουαδόρ στην πόλη Γκουαγιαγκίλ με τον Αλβαρες στο 24′ και οι γηπεδούχοι που είχαν επίσης εξασφαλίσει τη συμμετοχή στο Κατάρ από την προηγούμενη αγωνιστική ισοφαρισαν στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Βαλέντσια .αποτέλεσμα 1 – 1

Θρυλική υποδοχή του Ολυμπιακού μετά την ιστορική νίκη επί της Άστον Βίλα (βίντεο)

Εκατοντάδες οπαδοί του Ολυμπιακού συγκεντρώθηκαν από νωρίς το πρωί της Μεγάλης Παρασκευής στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος για να υποδεχτούν τους παίκτες του Ολυμπιακού μετά τη ...