Παρασκευή
29 Μαρτίου 2024

Στον τελικό η Ρεάλ απέκλεισε την Μπάρτσα του Γιασικεβίτσιους (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης με μια τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε με σκορ 86-83 την Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Euroleague όπου θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Έφες

Tags: Ρεάλ

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι που «έσπασε καρδιές» ως το φινάλε, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με σκορ 86-83 στον ημιτελικό και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Euroleague, όπου εκεί περιμένει η Αναντολού Έφες η οποία ξεπέρασε νωρίτερα το εμπόδιο του Ολυμπιακού.

Το σύνολο του Πάμπλο Λάσο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με έντεκα πόντους διαφορά, είδε τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να τραυματίζεται στα 52″ του αγώνα, όμως έδειξε γιατί είναι η «βασίλισσα» της Ευρώπης και με ένα τρομερό ξέσπασμα στο δεύτερο 20λεπτό, έριξε στο καναβάτσο τους Καταλανούς που για δεύτερη συνεχή χρονιά δεν μπόρεσαν να κατακτήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο.

Κορυφαίοι για τους Μερένχες ήταν οι Γκερσόν Γιαμπουσελέ και Φαμπιέν Κοζέρ με 18 πόντους έκαστος, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε ο αγέραστος και συγκινητικός Σέρχιο Γιουλ. Από την άλλη πλευρά, ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους, 17 έβαλε ο Νίκολας Λαπροβίτολα και άλλους 15 είχε ο Μπράντον Ντέιβις.