Σαββάτο
27 Ιουλίου 2024

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε 73-57 τη Φενέρ και περιμένει τη Ρεάλ στον τελικό

Ο Παναθηναϊκός AKTOR με άμυνα για σεμινάριο έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στη Φενέρ, τη διέλυσε με σκορ 73-57 και πέρασε στον τελικό της Ευρωλίγκας και είναι ένα βήμα μακριά από το 7ο αστέρι.

Μεγάλη πρόκριση στον τελικό της Euroleague πήρε ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" επιβλήθηκαν 73-57 της Φενέρμπαχτσε στον πρώτο ημιτελικό και προκρίθηκαν σε τελικό έπειτα από 13 χρόνια.

Στον τελικό της Κυριακής (21:00) θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης που κέρδισε 87-76 τον Ολυμπιακό στον δεύτερο ημιτελικό του final-4 της Euroleague στο Βερολίνο.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και πήρε σπουδαία νίκη που του έδωσε το "εισιτήριο" για τον όγδοο τελικό της ιστορίας του.

Χρειάστηκαν 12 ολόκληρα χρόνια για να βρεθεί ξανά ο Παναθηναϊκός AKTOR σε Final Four της EuroLeague και μετά από μία καταπληκτική χρονιά ολικού λίφτινγκ τα κατάφερε και έδωσε το παρών στο Βερολίνο.

Εκεί συνάντησε τη Φενέρμπαχτσε την οποία... κατατρόπωσε (73-57) με την βοήθεια του εκπληκτικού πρώτου δεκαλέπτου και... πέταξε για τον τελικό του Final Four.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν υπερηχητική και μπορεί να απειλήθηκε από τους Τούρκους όμως την κρίσιμη στιγμή πάτησε «γκάζι» και θα βρεθεί στον τελικό της διοργάνωσης μετά από 13 ολόκληρα χρόνια.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος των «πρασίνων», που κράτησαν το προβάδισμα από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν ο Ματίας Λεσόρ με double-double (17 πόντους, 10 ριμπάουντ)

Ακολούθησαν, ο Κέντρικ Ναν που είχε 14 πόντους με 3/6 τρίποντα, ενώ ο Τζέριαν Γκραντ γέμισε τη στατιστική του με 13 πόντους, δυο ριμπάουντ, δυο ασίστ και ένα κλέψιμο.

Στον τελικό ο Παναθηναϊκός: Ένα βήμα πιο κοντά στο 7ο αστέρι

Την «έπνιξε» με το ξεκίνημα

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο ματς αφού με «όπλο» την άμυνά του και τον Γκραντ να κάνει τα πάντα στο παρκέ, προηγήθηκε με 12-0 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Ο Γιασικεβίτσιους πήρε τάιμ άουτ για να συνεφέρει την ομάδα του η οποία επιστρέφοντας στο παρκέ «έτρεξε» ένα 4-0 (12-4, 6’) με δύο σερί καλάθια από Χέιζ-Ντέιβις. Με Λεσόρ και Σλούκα να αναλαμβάνουν δράση όμως οι «πράσινοι» διατήρησαν μία καλή διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13, 10’).

Προσπάθησε η Φενέρ

Η Φενέρ μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 7-0 μείωσε γρήγορα σε 24-20 (13’), αλλά τότε βγήκαν μπροστά οι Ναν και Σλούκας που έφεραν το σκορ στο 29-20 (14’). Ο Παπαγιάννης έβαλε τρίποντο για το 32-26 (16’) ανοίγοντας λογαριασμό, Γκραντ και Γκριγκόνις διατηρούσαν μία διαφορά για τον Παναθηναϊκό, με τους Τούρκους να μειώνουν τελικά στο ημίχρονο σε 38-36 με πρωταγωνιστή τον Χέιζ-Ντέιβις.

Ύψωσε τείχος

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε φορτσάτος καθώς με ένα επιμέρους 7-2 βρέθηκε στο 45-38 (22’). Ο –συγκλονιστικός σε όλο το ματς – Καλάθης ωστόσο με πέντε σερί πόντους του έφερε και πάλι τη Φενέρ στο σουτ (45-43, 23’). Με βολές από Γκραντ και Λεσόρ ο Παναθηναϊκός πήγε στο +6 (51-45, 26’), αλλά Σέστινα και Ντόρσεϊ έφεραν για πρώτη φορά τη Φενέρ στον πόντο (51-50, 27’). Μέχρι το τέλος της περιόδου η ομάδα του Σάρας δεν έβαλε πόντο και με σερί 5-0 από Λεσόρ, Καλαϊτζάκη οι «πράσινοι» μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με 56-50.

Το μετέτρεψε σε περίπατο

Με τους ίδιους πρωταγωνιστές ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διψήφιο τη διαφορά (60-50, 32’) ενώ η Φενέρ έδειχνε να τα έχει χαμένα από την άμυνα και την ενέργεια των «πράσινων». Με γκολ-φάουλ του Ναν ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +13 (65-52, 36’) και πλέον ήταν φανερό ότι δεν υπήρχε γυρισμός για τους Τούρκους. Ο Αμερικανός με τρίποντο στο 1’34» υπέγραψε τον πράσινο θρίαμβο και διαμόρφωσε το τελικό 73-57 που έδωσε πανηγυρικά την πρόκριση στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-36, 56-50, 73-57

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 4 (0/3 τρίποντα), Παπαπέτρου 9 (1), Γκραντ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ναν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 17 (6/10 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (3 ασίστ), Χουάντσο 3 (1), Μήτογλου 2 (4 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι, Γουίλμπεκιν 2 (1/10 σουτ, 4 λάθη), Σανλί 7 (1), Παπαγιάννης 3 (1), Χέιζ-Ντέιβις 14 (2/6 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 4, Πιερ, Γκούντουριτς 10 (2/6 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (0/2 τρίποντα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σέστινα 10 (2).

Ακολουθήστε το Lykavitos.gr στο Google News
και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Η ελληνική αποστολή έτοιμη να παρελάσει πρώτη όπως πάντα – Σημαιοφόροι Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη (Photos)

Αντίστροφα μετράμε πλέον για την τελετή έναρξης που σηματοδοτεί την εκκίνηση των Ολυμπιακών Αγώνων. Στο Ολυμπιακό Χωριό έχουν αρχίσει να συγκεντρώνονται όλα τα μέλη της ελληνική...

Ολυμπιακοί Αγώνες: Έρευνα για την εισβολή του κόσμου στο Μαρόκο – Αργεντινή

Οι διοργανωτές των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού εξετάζουν τι οδήγησε σε εισβολή στο γήπεδο κατά τη διάρκεια του εναρκτήριου αγώνα του τουρνουά ποδοσφαίρου μεταξύ Αργεντινής και Μ...