Τσέλσι και Λίβερπουλ πρόσφεραν ματσάρα στην πρεμιέρα της Premier League, αλλά έμειναν στο 1-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Αμφότερες είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, δεν τις εκμεταλλεύτηκαν όμως και πήραν από έναν βαθμό.

Στο 12′ ο Σαλάχ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της Τσέλσι με τρομερό σουτ και πέντε λεπτά δημιούργησε το γκολ της ομάδας του, με τον Ντίας να κάνει το 0-1 με προβολή.

Στο 30′ ο Σαλάχ βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ήταν οφσάιντ και στο 36′ ο Ντισασί έκανε το 1-1 από κοντά σε φάση διαρκείας. Δύο λεπτά μετά μάλιστα οι «μπλε» σκόραραν ξανά, αλλά το όπως και στην περίπτωση της Λίβερπουλ έτσι και εδώ ο Τσίλγουελ ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν και πάλι εξαιρετικός, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Ο Φαν Ντάικ έφτασε πολύ κοντά στο 1-2 στο 49′, η Τσέλσι προσπάθησε από την πλευρά της για το νικητήριο γκολ, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε και για έβδομο σερί ματς μεταξύ τους, οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία.