Παρασκευή
19 Απριλίου 2024

Ο Κολοβός «λύτρωσε» τον Παναιτωλικό (1-0 τον Ιωνικό)

Ο Παναιτωλικός έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί δύο αγώνων, καθώς νίκησε δύσκολα τον Ιωνικό με 1-0 στο γήπεδο Αγρινίου στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League, ανέβηκε στην 7η θέση και πλησίασε στους 4 βαθμούς τον 6ο Άρη και τη ζώνη των play-off.

Το γκολ του Δημήτρη Κολοβού έκανε τη... διαφορά για τους Αγρινιώτες σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, όπου κυριάρχησαν τα δυνατά μαρκαρίσματα και η ένταση. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες, πρώτα ο Λοβέρα με απευθείας φάουλ στο 5’ κι εν συνεχεία ο Παναιτωλικός με τον Σενγκέλια στο 51’.

Στο ντεμπούτο του Βενεζουελάνου γκολκίπερ Τζοέλ Ντέιβιντ Γκρατερόλ, με τη φανέλα του Παναιτωλικού και υπό το βλέμμα της οικογένειας Καμίνσκι -η οποία έγινε ιδιοκτήτρια της αγρινιώτικης ομάδας και τυπικά μέσα στην εβδομάδα μετά την έγκριση της μεταβίβασης των μετοχών από την Ε.Ε.Α.- ο Παναιτωλικός τα... χρειάστηκε στην εκκίνηση του αγώνα, όταν ο Ιωνικός  έφτασε μία... ανάσα απ’ το γκολ όταν το καλοχτυπημένο φάουλ του Λοβέρα στο 5’ χτύπησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε πλάγια.

Στο 20’ ο Φαντιγκά πέρασε δύο αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε το σουτ, ωστόσο ήταν αδύναμο κι έδωσε την ευκαιρία στον Γκρατερόλ να μπλοκάρει. Ο Παναιτωλικός έχασε την πρώτη καλή στιγμή του στο 41’, όταν ο Μλάντεν βρήκε τον Λιάβα κι εκείνος από πλάγια θέση έκανε το σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε.

Στο 51’ ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι σε πολύ δυνατό σουτ του Σενγκέλια, ενώ στο 60’ το σουτ του Καρέλη έφυγε άουτ. Τη λύση έδωσε τελικά για τους γηπεδούχους ο Κολοβός στο 74’.

Ο Καμπράλ έκανε ένα αβίαστο λάθος, ο Μόρσεϊ -ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς- «σέρβιρε» προς τον Κολοβό που δεν λάθεψε από το ύψος του πέναλτι κάνοντας το 1-0 για τον Παναιτωλικό.

Σκορ που δεν άλλαξε ως το φινάλε με την αγρινιώτικη ομάδα διότι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρατερόλ έκανε μία τρομερή επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Μύγα, κρατώντας την πολύτιμη νίκη για τον Παναιτωλκό.

Βαγγέλης Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου μέσα στην Πόλη» (video)

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης μίλησε μετά την ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε, σε πελάγη ευτυχίας έπλεε ο πρόεδρος του Ολυμπιακού ο οποίος μοίρασε συγχαρητήρια στον Με...