Τρίτη
23 Απριλίου 2024

Αποκλεισμός-σοκ από τον πρώτο γύρο του Roland Garros για τον Μεντβέντεφ

Απρόσμενο και οδυνηρό αποκλεισμό από το νούμερο 172 της παγκόσμιας κατάταξης, Τιάγκο Σεϊμπόθ Γουάιλντ, γνώρισε στον πρώτο γύρο του Roland Garros ο Ντανίλ Μεντβέντεφ

Αποκλεισμός-σοκ για τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος υπέστη θύμα της πρώτης τεράστιας έκπληξης στο φετινό Roland Garros

Ο Ρώσος τενίστας, ο οποίος τον τελευταίο καιρό βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και έχει ανέβει στο νούμερο 2 της παγκόσμιας κατάταξης, δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του νούμερο 172, Τιάγκο Σεϊμπόθ Γουάιλντ, ο οποίος ήταν εκείνος που τελικά πήρε την σπουδαία πρόκριση από τον πρώτο γύρο του τουρνουά, με 3-2 σετ (7-6(5), 6-7(6), 2-6, 6-3, 6-4)

Ο 23χρονος Βραζιλιάνος συμμετέχει για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε Grand Slam, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη κόντρα σε αντίπαλο που βρίσκεται στο Top-10.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον νεαρό, ο οποίος παρότι είδε τον Μεντβέντεφ να του κάνει break νωρίς στο σετ, άντεξε και τελικά έκανε το 1-0, επικρατώντας με 7-6 (5) στο tie break

Στο tie break κρίθηκε και το δεύτερο σετ, με τον Μεντβέντεφ να ισοφαρίζει σε 1-1 και να κυριαρχεί με 6-2 για το 2-1. Εκεί όμως που όλα έδειχναν ότι θα καθάριζε το ματς και την πρόκριση, ο Γουάιλντ έκανε την επική του αντεπίθεση (6-3 και 6-4) και τελικά έφτασε στην ανατροπή, παίρνοντας την τεράστια για εκείνον νίκη!

Έγραψαν ιστορία τα παιδιά του Θρύλου - Πρωταθλητές Ευρώπης, σάρωσαν 3-0 τη Μίλαν (videos)

Οι «χρυσοί» νέοι του Ολυμπιακού διέλυσαν τους «ροσονέρι» μέσα σε έξι λεπτά, με γκολ των Μουζακίτη, Παπακανέλλου και Μπακούλα, μπροστά στην ελίτ της Ευρώπης και στον γουρλή, Βαγγέλη...